Planirani zastoji zbog održavanja žičare

Održavanje Žičare Sljeme

Periodičko održavanje Žičare Sljeme

Žičara kao i bilo koje drugo postrojenje takvih okvira zahtijeva multidisciplinaran pristup održavanju koje mora biti prvenstveno preventivno i to na način da se moraju provoditi sve planirane mjere za očuvanje i ponovno uspostavljanje zadanog stanja, kao i mjere za utvrđivanje i procjenu stvarnog stanja.

Mjera za utvrđivanje i procjenu stvarnog stanja je: inspekcija postrojenja. Inspekcija postrojenja služi svrsi pravovremenog otkrivanja “mjera za održavanje” koje su neophodne za siguran rad žičare. Inspekcija se sastoji od 3 koraka, a to su:

  1. mjerenje
  2. provjera
  3. procjena

Mjera za očuvanje zadanog stanje je: održavanje postrojenja. Održavanje postrojenja sastoji se od slijedećih segmenata:

  1. čišćenje
  2. konzerviranje
  3. podmazivanje
  4. dopunjavanje
  5. izmjena
  6. naknadno namještanje

Mjera za ponovno uspostavljanje zadanog stanja je: popravak postrojenja. Popravak postrojenja sastoji se od slijedećih segmenata:

  1. poboljšanje – popravak obradom
  2. zamjena – poboljšanje zamjenom

Godišnjim planom održavanja Žičare Sljeme koji se donosi svake godine definirane su sve točke preventivnog održavanja kao i zahvati koje je potrebno provesti kako bi se očuvao integritet postrojenja Žičare Sljeme. Tako su planom propisani zahvati u vidu dnevnih, tjednih, mjesečnih, 6 – mjesečnih i godišnjih pregleda. Svaki od navedenih pregleda iziskuje određenu razinu znanja, iskustva i vremena provedenog na žičari. Neki od tih pregleda traju kraće, neki dulje, neki iziskuju specijalne alate i opremu, dok neki iziskuju da žičara nije otvorena za prijevoz putnika. Ovi zadnji pregledi privlače stoga najviše pažnje što je i dobro jer oni su zapravo ukazuju na stanje postrojenja žičare. Pregledi postrojenja zbog kojih žičara nije otvorena za prijevoz putnika su mjesečni pregled Žičare Sljeme i Godišnji pregled Žičare Sljeme.

Mjesečni pregled Žičare Sljeme

Mjesečni pregled Žičare Sljeme provodi se kako mu i ime govori svaki mjesec od prvog do zadnjeg u mjesecu. Određeni zahvati kao vizualni pregled užeta, zahvati po spojnim stezaljkama i ovjesu kabina kao i zahvati po kočionom sustavu te pogonu zaslužuju poseban tretman jer ti sklopovi predstavljaju samo srce cjelokupnog postrojenja žičare. Stoga se radi provođenja inspekcije i održavanja na tim sklopovima mora zaustaviti puls žičare i omogućiti vrijednom stručno-tehničkom osoblju žičare da takve zahvate provede sa što većim fokusom jer bilo kakva greška na tim sklopovima može biti potencijalna katastrofa.

Zbog mjesečnog pregleda Žičara Sljeme nije otvorena za prijevoz putnika 2 radna dana tijekom mjeseca i to najčešće predposljednji ponedjeljak i utorak u mjesecu.
U slučaju da blagdani i praznici padaju u te dane zahvati se pomiču za tjedan dana.
Sve obavijesti vezane uz RADNO VRIJEME ŽIČARE SLJEME pogledati na naslovnoj stranici

Godišnji pregled Žičare Sljeme

Godišnji pregled Žičare Sljeme provodi se kroz cijelu godinu no isto kao i mjesečeni pregled, godišnji pregled zahtijeva određene prilagodbe od strane putnika, pa je stoga potrebno izdvojiti 2 – 3 tjedna godišnje i to najčešće početkom rujna kako bi se osiguralo dovoljno vremena za odraditi sve zahvate.

Kao primjer zahvata koji se izvode je provjera svakog vijčanog spoja moment ključem, probe kočenja sa teretom i bez tereta (u ovom slučaju teret nisu ljudi :)), servis užnica i kolotura, provjera svakog električnog vodiča i redne stezaljke i tako dalje dok se ne završi cijeli popis koji je inicijalno osmislio proizvođač žičare Doppelmayr, a dopunjen je iskustvom i procjenama stručno-tehničkog osoblja Žičare.